دانستنیها

ECU خودرو چیست و چه وظایفی دارد؟

ECU خودرو

پیشرفت سرسام آور تکنولوژی در سالیان اخیر توانسته تاثیر خود را در زمینه های مختلف از جمله صنعت خودرو بگذارد. یکی از قطعات جدایی ناپذیری که امروزه در خودروها یافت می شود، ECU یا به عبارتی واحد کنترل پیشرانه (Engine Control Unit) است. واحد کنترل پیشرانه را در حقیقت می توان مغز متفکر موتور خودرو دانست و عملا کارکرد صحیح خودرو بدون آن امکان پذیر نیست. هنگامی که شما در حال رانندگی هستید، ECU خودرو به صورت مستمر در حال جمع آوری اطلاعات جهت کنترل قسمت های مختلف خودرو است. اما سوال اینجاست که ECU دقیقا چه داده هایی را جمع آوری می کند و وظایف محول شده به آن چیست؟ در این مقاله با وبسایت spmashin همراه باشید تا با یکدیگر به این سوالات پاسخ دهیم و مغز متفکر موتور خودرو را زیر ذره بین ببریم.

قطعه ECU خودرو به چه معناست؟

در صنعت خودروسازی، واحد کنترل پیشرانه با قطعه ای با نام ECU شناخته می شود. همچنین از این قطعه با نام ماژول کنترل موتور یا ECM (Engine Control Module) نیز یاد می شود. به طور کلی این واحد کنترلی قویترین سیستم کامپیوتری بکار رفته در خودروها به شمار می رود. این قطعه در حقیقت داده های مربوط به خروجی پیشرانه خودرو را بررسی می کند تا بتواند آن را بهینه کرد و ورودی متناسب را به پیشرانه وارد کند.

ECU خودرو

ECU خودرو چه وظایفی دارد؟

واحد کنترل پیشرانه به کمک سنسورهایی که در قسمت پیشرانه خودرو تعبیه شده است، می تواند فعالیت های مختلفی را انجام دهد که سبب بهینه شدن عملکرد موتور خودرو می شود. خروجی ای که از این واحد کنترلی گرفته می شود، کاملا متناسب با نوع خودرو و پیشرانه بکار رفته در آن است. به عنوان مثال عملکرد ECU در خودروهایی که از پیشرانه توربو استفاده می کنند، کاملا متفاوت از دیگر پیشرانه های مختلف دیگر است. در ادامه برخی از وظایف رایج واحد کنترلی موتور خودرو را با یکدیگر مورد بررسی قرار می دهیم تا بیشتر با اهمیت آن آشنا شویم.

مدیریت سوخت دقیق:

یکی از وظایف مهمی که این قطعه پر اهمیت در خودرو انجام می دهد، مدیریت سیستم سوخت رسانی خودرو است. برای این کار، ECU خودرو باید فاکتورهای مختلفی نظیر میزان سوخت نیاز موتور، سنسور دمای موتور، دمای هوا، دمای سوخت، فشار هوا و همچنین کیفیت بنزین را بررسی کند. هرچه میزان سوخت موتور خودرو بیشتر باشد (به عنوان مثال برای گرفتن شتاب بیشتر) باعث تحریک ECU می شود تا سوخت بیشتری را به داخل سیلندرهای خودرو تزریق نماید.

ECU خودرو

مدیریت سوپاپ ها با زمان بندی متغیر: 

برخی از پیشرانه ها به گونه ای طراحی شده اند که در آن ها نحوه زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها متغیر است که به اصلاح به آن ها (Variable Valve Timing) گفته می شود. در چنین خودروهایی ECU خودرو زمان چرخش در موتور خودرو را هنگامی که سوپاپ ها باز می شوند را کنترل می کند.

کاهش آلایندگی های ناشی از سوخت:

یکی دیگر از بخش هایی که ECU خودرو توانسته به بهینه سازی آن بپردازد، مصرف سوخت مناسب خودرو است. با توجه به اینکه امروزه معیارهای سخت گیرانه جهت مصرف سوخت و تولید آلاینده ها در صنعت خودرو تدوین شده است، نقش واحد کنترل پیشرانه بیش از پیش شده است. ECU می تواند با بررسی فاکتورهای مختلفی نظیر میزان اکسیژن موجود در اگزوزها و همچنین سنسور دمای موتور می تواند مصرف سوخت را تا حد امکان بهینه کند تا آلاینده ها کمتری توسط خودرو تولید شود و آسیب کمتری به محیط زیست برسد.

ECU خودرو

سخن نهایی

مغز متفکر خودرو یا همان واحد کنترل پیشرانه که با نام ECU خودرو نیز شناخته می شود، یکی از مهمترین و حیاتی ترین قطعات الکتریکی موجود در خودرو به شمار می رود. بهینه سازی مصرف سوخت، کاهش آلایندگی و بهینه سازی عملکرد موتور خودرو از جمله وظایف مهم این قطعه به شمار می رود. در این مقاله سعی کردیم تا این قطعه به طور کامل زیر ذره بین و آن را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما همراهان گرامی spmashin مفید واقع شده باشد. در صورت هرگونه سوال و یا پیشنهاد می توانید با کارشناسان spmashin در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *