اخبار و بررسی ها

چه سیگنال‌هایی بر قیمت خودرو اثر می‌گذارند؟

قیمت خودرو

قیمت خودرو در حال حاضر به دلیل اتفاقاتی نوسانی است. ابهام در واردات خودرو، عرضه خودرو در بورس و رکود، از جمله سیگنال‌هایی هستند که می‌توانند روی بازار تاثیر بگذارند.

به گزارش spmashin به نقل از تجارت نیوز , در حال حاضر به علت ابهام در تصمیمات و وضعیت بازار، قیمت خودرو همچنان نوسانی است.

دولت برای جبران کمبود تولید و عرضه خودرو، تصمیم بر آزادسازی واردات این محصول گرفته. اما بحث واردات همچنان با ابهاماتی همراه است. به‌گونه‌ای که در برخی از جزئیات این طرح تغییراتی صورت می‌گیرد.

اکنون نیز هیچ دستورالعملی برای نحوه واردات خودرو نهایی نشده است و احتمال تجدیدنظر در شرط صادرات خودرو و اجرایی شدن واردات خودرو با منشأ ارز صادراتی و با رعایت ضوابط خاص و تأیید وزارت صمت وجود دارد.

مشخص نبودن تعرفه واردات نیز عامل دیگر رکود بازار است. بازار منتظر نتیجه طرح آزادسازی واردات است. به همین علت، خرید و فروش چندانی در بازار صورت نمی‌گیرد.

سیگنال افزایش قیمت خودرو توسط بورس؟

عرضه خودرو در بورس نیز با توجه به قیمت‌های بالا با عدم استقبال خریداران مواجه شد.

پس از اینکه خودروی شاهین اسفند سال گذشته در بازار سرمایه پذیرش شد، حالا بهمن موتور دو محصول خود را در بورس کالا عرضه کرد.

طبق ارقام اعلام شده توسط بورس کالا کارا تک کابین با قیمت پایه ۲۹۱ میلیون و ۲۵۷ هزار تومان در تالار خودرو عرضه می‌شود. کارا دو کابین نیز با قیمت پایه ۳۰۱ میلیون و ۵۹۶ هزار تومان به این تالار آمد.

این در حالی است که این دو در کارخانه به ترتیب ۲۵۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان قیمت دارند. از سوی دیگر، خودروی کارا تک کابین در بازار ۳۶۸ میلیون و مدل دو کابین آن ۳۹۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شود.

تعیین‌کننده قیمت هر کالا در بورس مقدار عرضه و تقاضا است. اگر عرضه بالا باشد و نیاز بازار تامین شود، این افزایش قیمت می‌تواند کنترل شود و این محصولات در قیمت پایین‌تری به فروش برسند.

البته باید توجه کرد که با عرضه خودرو در بورس کالا، احتمال دارد فاصله قیمتی بین بازار و کارخانه کاهش یابد.

فعالان و کارشناسان بازار خودرو می‌گویند اکنون در این بازار رکود شدیدی حاکم است. قیمت‌ها در سایت‌ها اما در روزهای اخیر بالا و پایین می‌شود. برخی از خودروها در هفته گذشته افزایش و برخی کاهش قیمت داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *